Biblioteca de idei. Slavă slovelor de suflet!

De dr. Teodor ARDELEAN  Am venit la Mangalia, la Hotel „Paradiso”, să tratăm boli ale trupului şi, deopotrivă, ale vârstei! Dar, dincolo de toate procedurile, cel mai bun tratament ni se administrează în direcţia sufletului. Se înfiripă discuții fertile, se profilează noi prietenii culturale, se aştern punți stabile peste reliefuri de trecere… Cercul Artelor „Solteris”,…

Autori maramureșeni în colecțiile Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”

În scopul promovării scriitorilor locali și a operelor acestora, vă propunem o selecţie de titluri actuale: „Din banca amintirilor” (Mihai Sas), „Participarea românilor din comuna Copalnic-Mănăștur la Primul Război Mondial” (Marius Câmpeanu, Alexandru Bucur), „De la arhetip la artă contemporană” (Simpozion de artă, Dragomirești, Maramueș), „Glasul timpului” (Ion Petrovai) și „Timp și rouă – dialoguri literare” (Vasile Bele, Nelu Danci).