Palatul Episcopal de la Sighet și o nouă deschidere a Bisericii Ortodoxe Române spre rolul de matrice identitară

În data de 10 iulie a.c., la invitația Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului dr. Teodor Ardelean, directorul Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare a participat la inaugurarea oficială a Centrului Cultural-Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighetul Marmației (în contextul finalizării lucrărilor de conservare, reabilitare și restaurare a Palatului Episcopal printr-un proiect finanțat din Fonduri Europene).

12 iulie – Ziua Malala

De Raluca DONCIU Malala este o activistă pakistaneză care luptă pentru dreptul tuturor copiilor la educație. În 2014 i s-a decernat Premiul Nobel pentru Pace, „pentru lupta împotriva asupririi copiilor și tinerilor și pentru dreptul tuturor copiilor la educație”. Este cea mai tânără laureată a Premiului Nobel. E cunoscută pentru pledoariile ei pentru drepturile omului, mai ales ale femeilor și copiilor.

Filiala Traian vă recomandă: Destinații de vacanță

Istoria poporului nostru este ilustrată de un fond bogat de mărturii materiale și spirituale, care au o valoare deosebită fiind renumite în lume. Potențialul turistic al României este extrem de variat înglobând o diversitate de obiective cu caracter natural, elemente spectaculoase legate de râuri, faună, peisaje naturale distincte, muzee, biserici, palate. Vizitând România vei…