Limba română, „Cântarea Cântărilor” neamului românesc

31 august – Ziua Limbii Române. Vitrină de carte realizată de Compartimentul Împrumut carte pentru adulți: Limba română, „Cântarea Cântărilor” neamului românesc. Propunerea legislativă privind instituirea acestei zile a fost iniţiată în 2011, când 166 de parlamentari din toate grupurile politice au depus la Senat un proiect de lege în care solicită proclamarea zilei de 31 august drept Ziua Limbii Române.

ICR: manifestări de Ziua Limbii Române

Ziua Limbii Române este sărbătorită și în acest an, la data de 31 august, în reprezentanțele Institutului Cultural Român prin cursuri, muzică, expoziții, filme românești, publicații sau evenimente online. Institutul Cultural Român de la BRUXELLES Un deceniu de limba română predată studenților străini Reprezentanța din Bruxelles i-a adresat profesoarei Elena Cărbunaru-Butușină invitația de a…