Sesiunea de comunicări științifice: „Valorile satului românesc – trecut, prezent și viitor”

Directorul Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare, dr. Teodor Ardelean a participat astăzi la deschiderea Sesiunii de comunicări științifice: „Valorile satului românesc – trecut, prezent și viitor”, organizată de Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș la Sala „Bogdan Vodă” a Palatului Administrativ Maramureș.

Lansare de carte: „Între tradiție și modernitate. Biserica și lumea rurală în Țara Lăpușului”

Vineri, 18 noiembrie, ora 13.00 – Sala de conferințe. Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” organizează lansarea cărții „Între tradiție și modernitate. Biserica și lumea rurală în Țara Lăpușului (sfârșitul secolului XIX – prima jumătate a secolului XX)”, autor Viorel-Filip Gherman, volum apărut la editura Mega, Cluj-Napoca, 2022.

A avut loc atelierul: „Civilizația lemnului. Între tradiție și modernitate”

Joi, 17 noiembrie, a avut loc Atelierul de lucru „Civilizația lemnului între tradiție și modernitate” care s-a desfășurat la Compartimentul Colecții Speciale din cadrul Serviciului Săli de lectură. Au participat masteranzii anului I de la specializarea Prelucrarea Avansată a Structurilor din Lemn și Metal din cadrul Centrului Universitar Nord Baia Mare. Evenimentul a fost moderat…