Un manual interesant!

Scriu cu mult drag despre o carte ce mi-a rămas moștenire de la fratele meu Ioan, mai mare decât mine cu șase ani. Autor: N. Mazilu. Titlu: „Aplicarea no­țiu­nilor de fizică în agri­cultură”. Manual (auxiliar) pentru clasele a VI-a și a VII-a. Editura de Stat Didactică și Pedagogică 1958.

Sărbătorirea Zilei Poliției Române. Înființarea la Sediul Asociației a Bibliotecii „Pintea Viteazu”

La data de 24 martie, o delegație compusă din Col.(rtg.) Ioan Ceterchi – președinte, Col.(rtg) Iosif Coroiu, Col.(rtg.) Gheorghe Neag – vicepreședinți, Lt. Col.(r) Liviu Aurel Pârjol – secretar, Col.(r) Ioan Marchiș și Președinta Ligii Scriitorilor din România – Filiala Maramureș, d-na Carmena Felicia Băințan – membri, au participat la o întâlnire cu stafful Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”, condus de directorul acestei prodigioase instituții, prof. dr. Teodor Ardelean.