Andrei Dragoș - 65:

„Sînt suflet în sufletul neamului meu”

Volum omagial editat de redacţia revistei Bibliotheca Septentrionalis.

Lucrare apãrutã în cadrul Programului cultural Maramureșul perpetuu,
Seria: Personalități maramureșene – Aniversãri. Coordonator: dr. TEODOR ARDELEAN
© Copyright 2012. Toate drepturile rezervate. Biblioteca Județeanã „Petre Dulfu” Baia Mare.

• Coordonatori:
    Adrian Pop și Angela-Monica Jucan
  • Tehnoredactare și coperta:
    Firuța Șomcutean

M-au botezat în 30 noiembrie 1947, în ziua Sfântului Apostol Andrei, punîndu-mi numele Andrei

M-am născut în 17 noiembrie 1947, an foarte secetos, încît iarba de pe cîmp s-a uscat, iar animalele au mîncat frunză de pe stejarii tineri din pădurea Stejaru care în vremea respectivă era tînără și se puteau apleca copacii ca animalele să ajungă la frunză, iar peste iarnă s-a ajuns să se dezvelească șurile și paiele au fost folosite la hrana animalelor.
Dacă la venirea mea pe lume a fost atîta bucurie, m-au botezat în 30 noiembrie 1947, în ziua Sfântului Apostol Andrei, punîndu-mi numele Andrei. Uspățul a fost așa de mare, încît în final s-a ajuns ca doctorul Victor Dragoș medic la Tîrgu Lăpuș, verișor primar cu tata, să trimită cocia (caleașca) după Gheorghe a Negrii, tatăl lui Victor Negrea, vestitul violonist al țării Chioarului, să le cînte să poată juca, cu totul că erau în plin Post al Crăciunului, dar asemenea evenimente s-au întîmplat frecvent la casa noastră cînd veneau muzicanții să ne cînte.

(Fragment)

Coperta