La mulți ani, Aurora! Dumnezeu să-ți ocrotească pașii în tot ce faci!

de Prof. dr. Teodor Ardelean
Dumnezeu, creatorul întregului Univers, ne-a dat nouă, oamenilor, câteva daruri minunate. O planetă pe care s-o gospodărim, un cod genetic prin care să poată fi dezvoltată ființa noastră și să se transmită caracterele și trasee de viață pentru care dominant devine indicele de relație, omul fiind expresia combinației dintre sine și ceilalți, prin ceilalți înțelegând în primul rând contemporanii, dar și moștenirea prin cunoaștere.

Rolul catalogului on-line

de Diana FILIP
Apariţia şi dezvoltarea internetului au dus la schimbarea lumii cu un ritm fantastic, modificând brusc viziunea asupra lumii, precum şi a modului de organizare şi desfăşurare a vieţii economice, sociale, culturale ş.a.m.d. Informaţia circulă cu o viteză năucitoare, iar nivelul de comunicare este ridicat.

Dr. Gyula Schönherr – Preşedintele „Asociaţiei Muzeale Băimărene”

Dr. Gyula Schönherr – Preşedintele „Asociaţiei Muzeale Băimărene” „Scopul şi destinaţia muzeelor moderne urmăresc să adune, pe baza principiilor ştiinţifice, atât obiectele naturii, cât şi totalitatea bunurilor culturale ca produse ale gândirii şi activităţii umane, să le prezinte în mod permanent şi de înţeles pentru toată lumea, pentru ca cei care le văd pe acestea,…